Stanowisko Półkule magdeburskie wykonane jest z giętych i zespawanych profili zamkniętych okrągłych 42,4×2,6mm, profile malowane proszkowo na kolor wg palety RAL. W półkulach wykorzystano również stal nierdzewną przy elementach ruchomych – dennice półkul, profil zamknięty okrągły stal szczotkowana 30x2mm oraz tuleję teflonową 60x3mm. W dennicy są umieszczone uszczelki, do jednej z dennic jest doprowadzony wąż pneumatyczny, połączony z wakuometrem oraz pompką, którą odpompowuje się powietrze z półkul, zmieniając przez to panujące wewnątrz ciśnienie.
Do stalowego stelaża przymocowany jest wakuometr wraz z wszystkimi elementami potrzebnymi w instalacji (zawór kulowy zwany aignep, zawór zwrotny, króciec 8mm z gwintem zew. choinka, wąż pneumatyczny 8mm, opaska śrubowa, redukcja nyplowa, listwa przyłączeniowa, przedłużka pneumatyczna). Na końcach jest zawiązana czarna lina Patron o średnicy 10,5mm, którą należy pociągnąć by spróbować otworzyć półkule. Posadzka z płyt Sportflex układana bezpośrednio na podłodze, ze względu na jej ciężar nie ma potrzeby montowania jej do podłogi.
Stanowisko wymaga regularnej kontroli elementów mechanicznych. Kontrola nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Kontrola powinna obejmować:
- Sprawdzenie uszczelki półkul. Aby stanowisko mogło w sposób poprawny funkcjonować ważne jest aby półkule ściśle do siebie przylegały.
- Sprawdzenie lin. Należy jest aby sprawdzić czy nie ma uszkodzeń mechanicznych lin wynikające z normalnego użytkowania.
- Sprawdzenie wężyka pneumatycznego. Należy sprawdzić wężyk jest poprawnie zamontowany, powietrze nigdzie nie uchodzi. Należy również sprawdzić czy wężyk nie posiada uszkodzeń, załamań, nieszczelności na całej jego długości.
- Ogólne sprawdzenie elementów instalacji służących do odpompowania powietrza. Aby stanowisko mogło funkcjonować w sposób poprawny ważna jest szczelność instalacji służącej do odpompowania powietrza, każda strata przy odpompowywaniu może mieć negatywny wpływ na przeprowadzenie doświadczenie.