Wahadła magnetyczne

Eksponat przybliża zjawiska matematyczne, które mają wpływ na dokładność i wiarygodność numerycznych prognoz pogody – zagadnienie stabilności numerycznej oraz wrażliwości na warunki początkowe (tzw. Efekt motyla). Użytkownik wprawiając w ruch wahadło może zaobserwować jego późniejszy ruch. Wahadło może zacząć drgać, wpaść w wielką amplitudę albo zachowa środek między jednym, a drugim magnesem w zależności od ustawień magnesów na planszy.

Wahadło magnetyczne - prototyp

Stanowisko składa się ze stołu, do którego dokręcone są ramiona. Na ramionach zawieszone są magnesy tworząc wahadła. Pod wahadłami umieszczone są plansze z różnymi układami magnesów. Długość wahadła i układ magnesów zostaną dobrane eksperymentalnie na etapie realizacji prototypu. Gabaryty stanowiska: 100x60x70 [cm].

Ramię wahadła ma wysokość 442 [mm]. Jest to konstrukcja stalowa, spawana z profili 30x30x1,5. Jest ono mocowane do blachy za pomocą dwóch śrub M8. Blacha jest przykręcona bezpośrednio do spodu blatu.

Plansze są wklejone do blatu. W planszach są otwory z gwintem do którego na kleju zabezpieczającym przed wykręceniem zostają dokręcane magnesy. Wahadło magnetyczne składa się z magnesu, linki oraz aluminiowej rurki nałożonej na linkę. Drugą część stanowiska stanowi blat z wbudowanymi monitorami dotykowymi.

Aplikacja bez integracji z elementami fizycznymi stanowiska. Odpowiadająca swoim zakresem merytorycznym danym eksponatu. Na dwóch monitorach dotykowych będzie prezentowany ekran powitalny z nazwą stanowiska oraz wyborem języka. Dokonanie wyboru języka na którymkolwiek z nich wyzwoli przejście do warstwy drugiej oprogramowania na obu monitorach.

Warstwa druga oprogramowania pozwoli użytkownikowi na dokonanie wyboru pomiędzy symulacją równoległą, a symulacją „efekt motyla”. Warstwa trzecia aplikacji będzie pozwalała użytkownikom na ustawienie parametrów pogody. Manipulacje dokonywane na jednym monitorze będą powielane na drugim. Użytkownik następnie będzie obserwował zmiany symulacyjne pogody na najbliższe dni. W warstwie trzeciej po wyborze trybu „efekt motyla” na drugim monitorze będzie umożliwiona zmiana wybranych parametrów pogody, które nawet przy małych fluktuacja pokażą Zwiedzającemu znaczne zmiany na trwających równolegle symulacjach pogodowych.

Scroll to Top