Eksponat pokazuje, jak ruch Ziemi i dynamika płynów wpływa na tworzenie się zawirowań typu cyklonalnego. Eksponat ma postać postumentu lub stolika z obrotowym blatem o średnicy ok. 1m. Na blacie znajduje się model półkuli ziemskiej – półsfera o podwójnych ścianach (zewnętrznej przeźroczystej) wypełniona warstwą cieczy o właściwościach pozwalających na dobrą wizualizację dynamiki płynów. Sfera jest ogrzewana w okolicach równika, a schładzana w okolicach bieguna.
Oczekiwanym efektem jest wytworzenie się wyraźnych obszarów wirowania – odpowiadających komórkom cyklonalnym i antycyklonalnym. Zwiedzający może zbadać dłonią temperaturę w różnych miejscach sfery i obserwować zachowanie się cieczy. Eksponat winien być opatrzony infografiką ilustrującą istotę procesów związanych z tworzeniem komórek cyrkulacji atmosferycznej – polarnej, Ferrela i Hadleya.
Szczegółowe wymiary, stopień spłaszczenia oraz różnice temperatur i prędkości wirowania w eksponacie powinny zostać przez wykonawcę dobrane na etapie prototypu – tak, by osiągnąć dobrą widoczność zachodzących procesów. W razie niemożności osiągnięcia pożądanego efektu z użyciem pojemniku w kształcie półsfery, dopuszcza się wykonanie eksponatu w formie walca – jak w referencji.
Dopuszcza się rozwiązanie, w którym obraca się cały postument, a nie tylko jego blat. Zagadnienia naukowe prezentowane przez eksponat, towarzyszące mu opisy i grafiki: cyklon, antycyklon, siła Coriolisa, konwekcja, ruch wirowy, cyrkulacja atmosferyczna.