Egzoszkielet

Egzoszkielet to rodzaj robota zakładanego na użytkownika w formie kombinezonu, wspomagającego lub zastępującego jego ruch. Jego szczególne właściwości mogą doprowadzić do istotnych zmian w wielu obszarach, w tym w rehabilitacji i na polu walki.

model egzoszkieletu
model egzoszkieletu – widok z przodu
model egzoszkieletu
model egzoszkieletu – widok z boku

Aktywne egzoszkielety posiadają napęd elektryczny lub pneumatyczny, wymagający zasilania. Mogą mieć konstrukcję modułowe i rozszerzalną, dzięki czemu umożliwiają podparcie wielu części ciała. Aktywne egzoszkielety są bardzo złożone i często bardzo ciężkie, ich akceptowalność w przemyśle jest obecnie bardzo niska. Pasywne egzoszkielety działają czysto mechanicznie, na przykład za pomocą systemów sprężynowych, które pochłaniają energię podczas ruchów ciała i uwalniają ją ponownie, aby zapewnić wymagane wsparcie. Nie wymagają one zasilania elektrycznego i wspierają tylko poszczególne rejony ciała. Ponieważ są one lżejsze i tańsze niż ich aktywne odpowiedniki, ich akceptowalność w przedsiębiorstwach jest zdecydowanie większa.

egzoszkielet

Szwedzka firma Bioservo Technologies opracowała rękawicę wzmacniającą chwyt dłoni i chroniącą pracowników zakładów przemysłowych przed urazami wynikającymi z przeciążenia oraz problemami z układem mięśniowo-szkieletowym. Czujniki w urządzeniu aktywują się, kiedy operator zaczyna ruszać ręką. Rękawica uczy się poszczególnych gestów, a następnie je naśladuje, zwiększając wytrzymałość rąk użytkownika i siłę każdego z palców o 16 niutonów. Im więcej razy powtórzy się dany gest, tym szybciej urządzenie będzie w stanie go dokończyć przy minimalnym ruchu palców użytkownika. Rękawica waży 50 gramów, natomiast cały system, razem z plecakiem, który umożliwia zasilanie i sterowanie sprzętem, ok. 2,75 kilograma. Czas pracy modelu Ironhand 2.0 na jednym ładowaniu to od 6 do 8 godzin. Więcej o egzoszkielet przeczytasz na stronie przemyslprzyszlosci.gov.pl

Funkcjonalność egzoszkieletu może być rozszerzona przez środowiska zintegrowane, w tym przedstawione zintegrowane środowisko osoby niepełnosprawnej oraz wyposażenie żołnierza XXI wieku.

Zobacz inne stanowiska w dziale uniwersalne

Scroll to Top